YEDEK PARÇA & ŞİRKET - ÜRÜN

Supsan, Motor Test Merkezi Hizmete Girdi

Supsan 5

Haber Tarihi: 02.04.2017

Supsan, Motor Parçalarını Deneyip, Performansını Ölçecek

Supsan Motor Test Merkezi Sefaköy’deki üretim tesislerinde hizmete açıldı. Motor supapları için tasarım yetkinliği çerçevesinde malzeme tespit becerisi kazanabilmek amacıyla kurulan merkez, TÜBİTAK projesi kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirildi. Supsan A.Ş. bu merkezde istediği motor parçasını deneyip sonuçlarını raporlayacak ve performansını ölçecek.

10 milyon adetlik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük motor supabı üreticisi olan Borusan Holding şirketlerinden Supsan A.Ş., müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla TÜBİTAK projesi kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile Sefaköy’deki tesisinde Motor Test Merkezi kurdu. Supsan A.Ş. bu merkezle supap için tasarım yetkinliği çerçevesinde malzeme tespiti yapabilecek, istediği motor parçasını deneyip sonuçlarını raporlayacak ve performansını ölçecek. Motor Test Merkezi sayesinde müşterilerine hatasız ürün vermeyi amaçlayan şirket ayrıca, otomobil fabrikalarına supap geliştirme çalışmalarında da yardımcı olacak. 

Ürettiğinin tamamını sattı, tarih yazdı 

2016 yılına ilişkin değerlendirmelerinin yanı sıra 2017 yılına  dair  hedeflerini de açıklayan Supsan A.Ş. Genel Müdürü Salih Alson, “2016 yılı bizim için oldukça farklı bir yıl oldu, özellikle ihracatta yüksek adetli talepler aldık. İtalya, Rusya, Amerika ve Almanya geçen yıl ihracat performansımızı belirleyen ülkeler oldu. 2016 yılında ilk kez 10 milyona yakın supap ürettik ve tamamını sattık. Bu nedenle  2016 yılı bizim için oldukça verimli bir yıl oldu ve hedeflerimizi tutturduk” dedi. 2017 yılına başlarken de hedefleri yüksek tuttuklarını ifade eden Salih Alson, 10 milyon adetlik üretime karşılık aynı oranda bir satış beklediklerini vurguladı. 

1 milyon avroluk kalite kontrol yatırımı 

Yeni ürünler için kalite kontrol yatırımı yaptıklarını açıklayan Salih Alson, “Ölçüm sistemlerimizi daha da ileriye götürmek istiyoruz çünkü transformasyon ciddi bir kontrol edebilme işi. Ürünleri çeşitli tedarikçilerden alabilir ya da bunları imal edebilirsiniz ancak kontrol edemiyorsanız hiçbir anlamı olmaz. Biz sadece bunun için yaklaşık 1 milyon avroluk kalite kontrol yatırımı yaptık. Bu yatırımımızla artık tüm parametreleri ölçebileceğiz” dedi. 2 yıl içerisinde müşterilerinin ihtiyaçlarını daha yüksek oranda karşılayabilecek konuma gelmek istediklerini söyleyen Salih Alson, “Bir yandan bu hedef doğrultusunda çalışırken, diğer yandan da birçok yeni ürünü devreye almaya başladık. Referans çeşitliliğimizi artırıyoruz. Bu güne kadar piyasaya sunmuş olduğumuz tüm ürün gamları müşterilerimiz tarafından olumlu karşılandı ve bu geri bildirimler doğrultusunda, ürün gamımıza 17 yeni ürün daha ekleyeceğiz” dedi. 

Motor Test Merkezi kuruldu 

Supsan A.Ş. olarak supap malzemesinin tespiti konusunda daha çok ilerlemek istediklerini belirten Salih Alson, “Otomobil üreticileri bize motor özelliklerini söyledikleri zaman, bizim de uygun supabın ne olabileceğini tarif edip, ona göre üretim yapmamız gerekiyor. İşte bu tarifi yapabilmemiz ancak malzeme tespiti ile mümkün olabiliyor. Yaklaşık 30 malzeme var, hangi motorda hangi malzemenin nasıl kullanılacağını tespit etmek oldukça zor. Bu tespit ancak motor testi ile yapılabilir. Biz de bu testleri yapabilmek için bir Motor Test Merkezi kurduk. İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile kurduğumuz bu merkez ile ilgili bir de simülasyon program geliştirdik, software yatırımı yaptık. Artık istediğimiz motor parçasını deneyip sonuçlarını raporlayabilir ve performansını ölçebiliriz. Müşterilerimize hatasız ürün vermenin yanı sıra otomobil fabrikalarına supap geliştirme çalışmalarında da yardımcı olabiliriz” dedi. 

Rakamlarla Supsan

Üretim kapasitesi:                                          10 milyon adet (yıllık)

Toplam ürün adedi:                                       3.907

2017’de yeni çıkarılacak ürün gamı sayısı:  17

Kalite kontrol yatırımı:                        1 Milyon Avro

Çalışan sayısı:                                    292 

Supsan Hakkında                                                                                             

Borusan Holding kuruluşu olan Supsan, üretimlerini 1970 tarihinden itibaren Eaton SRL lisansı ile yapıyor. Supsan, İstanbul Halkalı’daki fabrikasında her türlü içten yanmalı motor supabı üretimi yapıyor. 2011 yılında itici çubuk; 2014 yılında turbo ve eksantrik mili üretimlerine başlayan firma bayileri kanalıyla ayrıca gayd, baga, tırnak, conta, supap fincanı, motor yatağı, supap lastiği, eksantrik zinciri, silindir kapak, supap ayar şimi, itici çubuk, supap başlığı, supap kapak saplaması, supap yayı, EGR ve AFM satışlarını gerçekleştiriyor. Binek ve hafif ticari araçlar, traktör, ağır vasıta ve deniz taşıtları motorları olmak üzere geniş bir yelpaze için ürün sunuyor. Bugün Türkiye’nin en büyük motor supabı üreticisi konumunda bulunuyor. Supsan aralarında Ford – Otosan, Oyak – Renault, Tofaş – Fiat, Türk Traktör, Iveco, Anadolu Isuzu, Başak Traktör, Otokar, Temsa, Tırsan, Yavuz Mühendislik’in de yer aldığı, Türkiye’nin önde gelen otomotiv üreticilerine ürün sağlıyor. Avrupa’da Ferrari, BMW, Mercedes – Benz, Audi, Aston Martin, DAF, Iveco, Volvo, Renault, Nissan, Dacia, Ford, Peugeot, VW, Fiat, Volvo Penta, VM Motori, Isotta Fraschini; Amerika’da ise Detroit Diesel, John Deere, Ford, Chrysler, General Motors ; Rusya’da YaMZ Supsan’ın müşterileri arasında yer alıyor.

 


Tüm YEDEK PARÇA & ŞİRKET - ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top