TARIM MAKİNALARI-TRAKTÖR-ZİRAİ ALETLER

HİSARLAR, Dünya Devi MAHINDRA İle Ortak Oldu

2-IMG_5057

Haber Tarihi: 22.03.2017

Tarım makinaları sektöründe Türkiye'nin önde gelen firması Hisarlar Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi,  Hindistan’ın 18 milyar dolarlık dev şirketler topluluğu Mahindra & Mahindra (M & M Ltd) ile stratejik ortaklık kurduğunu açıkladı.

Bu iki devin ortaklığı Türkiye’nin başta Avrupa olmak üzere tarım makinaları ihracat kaleminde de büyük bir artışı beraberinde getirecek. Yıllık 250 binden fazla üretimi ile dünyanın en büyük traktör üreticisi olan Mahindra, Hisarlar ürünlerini stratejik olarak konumlandırmak ve Hisarlar ürünlerinin global haritaya oturtulmasını sağlamak küresel gücünü ve uzmanlığını kaldıraç olarak kullanacak.

Hisarlar’ın bu güne kadar yapmış olduğu Ar-Ge yatırımları ve TURQUALITY marka destek çalışmaları Türkiye’nin tarım konusunda ivme kazanmasına ve Türk Tarım Sektörünün Avrupa’da söz sahibi olmasına katkı sağlamıştı. Yapılan bu ortaklıkla Hisarlar, global arenada Türkiye’nin lokomotifi olduğunu bir kez daha kanıtlamış olacaktır.

Hisarlar Yönetim Kurulu adına Zafer TÜRKER’ in yaptığı açıklamada: ‘Mahindra’ ya Türkiye'ye hoş geldiniz diyoruz. Güney Asya pazarının hakimi Mahindra & Mahindra dünyanın bir numaralı traktör firması olarak Amerika’ya, Çin’e, Avustralya’ya ve Japonya’ya dahil olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapmaktadır. Hisarlar'ın Mahindra'nın küresel erişimi ve uzmanlığından yararlanacağına eminiz ve bu ortaklık ile ürün portföyünü çeşitli yeni tarım makineleri kategorilerini de içerecek şekilde genişleteceğiz. Bu ortaklık bizim globalleşme maceramızın en önemli kapısıdır. Dünyanın bir çok farklı ülkesinde faaliyette bulunan Mahindra&Mahindra LTD’nin Türkiye’ ye Hisarlar ile yatırım yapma sürecinde, Hükümetimizin ve Bakanlıklarımızın vermiş olduğu desteklerden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu ortaklığın hem Türkiye hem de Eskişehir ekonomisine yapacağı katkı ortadadır. Hisarlar olarak uzun zamandır birlikte çalıştığımız ve bu yatırıma sebep olan çalışmalarımıza katkı sağlayan, Tubitak, Teydep, Turquality, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sanayi odalarımıza  Eskişehir ve iş birliği içinde olduğumuz tüm üniversitelerimize de ayrıca teşekkür ediyoruz. Ülkemizin büyümesi, ekonomik olarak yatırım alabilmesi anlamında verilen katkı ve destekler çok büyüktür, bu doğrultuda dünyanın en büyük markalarından Mahindra&Mahindra LTD’ nin ülkemize yaptığı bu yatırım çok anlamlıdır.” dedi. 

Mahindra & Mahindra LTD Tarım Makinaları Bölüm Başkanı Rajesh JEJURİKAR yaptığı açıklamada; "Türkiye'deki tarım makinaları sektörünün pazar lideri olan Hisarlar ile yaptığımız bu ortaklık bizim için gurur vericidir. Bu ortaklık ile Hisarlar ve Mahindra' nın Türk Sanayisinin gelişimine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Ortaklığımız Türkiye ve Avrupa'daki ayak izimizi genişletmemize yardımcı olacak ve bu ortaklık sonucunda Türkiye’ de çeşitli tarım makinaları alanında küresel bir üretim üssü haline geleceğiz. Özellikle Hisarlar'ın dünya çapındaki bazı ürünlerini, tüm dünyada tüketiciyle hemen buluşturmak için heyecan duyuyoruz. "dedi.

EBRD Turkiye genel Müdürü Jean-Patrick Marquet’ in yaptığı açıklama;“Hisarlar'ın hissedarı olarak Mahindra & Mahindra ile ortaklık yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. EBRD bu ortaklığın gücüne inanmaktadır. Bu ortaklık, Türkiye'de tarım makinaları sektörüne yenilik ve bilgi birikimi getiren Hisarlar'ı bir sonraki seviyeye taşıyacaktır.” dedi. 

Mahindra Grup

Mahindra Grubu, insanların yenilikçi çözümleri ile yükselmelerini, kırsal refahı artırmalarını, kent yaşamını geliştirmelerini, yeni iş alanları oluşturmalarını ve büyük  insan topluluklarının beslemelerini sağlayan 17.8 milyar dolarlık bir şirketler gurubudur. Hindistan'daki Traktör, otomotiv, ticari araçlar , bilgi teknolojisi, finansal hizmetler ve devre mülk mülkiyetinde lider konuma sahiptir ve hacim bazında dünyanın en büyük traktör şirketidir. Ayrıca, havacılık, tarım, komponentler, ticari araçlar, danışmanlık hizmetleri, savunma, enerji, sanayi ekipmanları, lojistik, gayrimenkul, çelik ve iki tekerlekli olmak üzere güçlü bir global üretime sahiptir. Merkezi Hindistan'da bulunan Mahindra, dünyanın birçok ülkesinde 200.000'den fazla çalışanı bulunmaktadır.


Tüm TARIM MAKİNALARI-TRAKTÖR-ZİRAİ ALETLER haberleri için tıklayınız.
Top